Wczytuję dane...
O Nas

Sklep Purna Crafts powstał z miłości do Nepalu oraz do jego serdecznych i skromnych mieszkańców. Założyciele sklepu Purna Crafts spędzili pięć lat życia mieszkając w Nepalu i poznali głębię oraz złożoność jego historii, tradycji, ale też problemów nękających tamtejsze społeczeństwo. Obok tak monumentalnych spraw jakimi są brak stabilności rządu, korupcja i brak przemysłu, istnieje też szereg  innych powodów przyczyniających się do niedostatku w tym pięknym kraju, gdzie niebo styka się z ziemią na szczytach Himalajów.

Pomimo trudności codziennego życia Nepalczycy są niezwykle ciepli, pogodni, serdeczni i skromni. Nepalska otwartość i bezinteresowność są zadziwiające, a tamtejsza pogoda ducha otwiera nasze serca. To właśnie w Nepalu najbardziej nieuprzywilejowani ludzie są gotowi dzielić się z nami wszystkim co mają, nie oczekując niczego w zamian. Doświadczenie życia w Nepalu z pierwszej ręki jest bardzo pouczające i otwiera oczy na wiele spraw, które my na zachodzie bierzemy za pewnik. Częścią naszej misji jest przekazanie tego Nepalskiego ducha szerszemu gronu odbiorców i co za tym idzie, utrzymywanie wspierających relacji z lokalnymi społecznościami. 

Fot. Manohar Shrestha

Przez lata w Nepalu obserwowaliśmy, jak działania niektórych organizacji pomocowych zmieniają oblicze tego kraju. Niektóre działania charytatywne koncentrują się na udzielaniu pomocy w zakresie "nakarm i ubierz ubogich", ale z biegiem czasu prowadzi to do uzależnienia lokalnej społeczności od pomocy z zewnątrz. To odbiera wielu zdolnym ludziom poczucie sprawczości i mocy, niszczy poczucie celu, wpływa na poczucie własnej wartości i odpowiedzialności za swój los. Zauważyliśmy, że większość ludzi naprawdę chce uczciwie zarabiać na życie własną pracą, jeżeli ma taką możliwość. 

W Purna Crafts wierzymy, że poprzez stworzenie międzynarodowego rynku zbytu dla lokalnego rękodzieła wspieramy całe grupy utalentowanych producentów z Nepalu. Nie przychodzimy do nich jako "dobroczyńcy", którzy chcą ofiarować im darowizny. Przychodzimy jako ludzie, którzy doceniają ich pracę oraz podziwiają ich umiejętności i talenty. Chcemy płacić uczciwą cenę za ich piękne rękodzieło, napędzać ich potencjał produkcyjny i wspierać małe lokalne organizacje, które tworzą miejsca pracy i szkolenia zawodowe. 

Obecnie współpracujemy z kilkoma organizacjami lokalnymi, które specjalizują się w mobilizowaniu osób w trudnych sytuacjach życiowych, osób niepełnosprawnych i kobiet z obszarów wiejskich, aby nauczyć ich zawodu i usamodzielnić. Ci ludzie po przejściu szkolenia mogą zdobyć zatrudnienie i nie czekać już na tak zwane zmiłowanie, lecz samodzielnie pracować na siebie i swoje rodziny, a także zyskać szacunek lokalnej społeczności. Nasza własna organizacja Purna Empowerment Project Nepal także organizuje szkolenia zawodowe, wspiera utalentowanych rzemieślników, tworzy możliwości zatrudnienia i pomaga w projektowaniu oryginalnych produktów na międzynarodowy rynek. 

Naszym celem jest „pomaganie ludziom w pomaganiu sobie” w sposób najbardziej przejrzysty, umacniający ich talenty i zwiększający możliwości rozwoju. Stare powiedzenie, które jest mottem Purna Crafts, mówi: „Daj człowiekowi rybę, a nakarmisz go na jeden dzień. Naucz go łowić ryby, a nakarmisz go na całe życie”.  

Pragniemy również, aby oryginalne produkty nepalskiego rękodzieła były łatwiej dostępne dla ludzi w innych częściach świata. W epoce masowo wytwarzanych produktów z taśm fabrycznych wierzymy, że mamy coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, coś, co wyróżnia się w tłumie. Produkt, który wygląda świetnie, jest funkcjonalny i wygodny, a także inny niż wszystkie rzeczy dostępne zazwyczaj w sieciówkach. W Purna Crafts możesz otrzymać jedyny w swoim rodzaju ręcznie wykonany produkt, który będzie ci dobrze służył, albo też zakupić oryginalny prezent dla ukochanej osoby. Możesz spać spokojnie wiedząc, że twój zakup rzeczywiście zrobił coś dobrego dla kogoś, kto tego naprawdę potrzebuje.